Technické požadavky na vnitřní vodovod a vnitřní kanalizaci

Vnitřní vodovod je potrubí určené pro rozvod vody po pozemku nebo stavbě a navazuje na konec vodovodní přípojky. Vnitřní vodovod je součástí budovy. Vnitřní vodovod není vodním dílem.
Technické požadavky:
1. Vlastník nemovitosti, který se rozhodne napojit tuto nemovitost na vodovod nebo realizovat úpravy na stávající vodovodní přípojce či na stávajícím vnitřním vodovodu, musí předložit (provozovateli vodovodu pro veřejnou potřebu) projektovou dokumentaci stavby nebo stavebních úprav k vyjádření. Bez kladného vyjádření společnosti nelze novou vodovodní přípojku nebo úpravy na stávající vodovodní přípojce či na vnitřním vodovodu realizovat.
2. Projektová dokumentace na vodovodní přípojku nebo její úpravy a na vnitřní vodovod nebo jeho úpravy musí obsahovat tyto náležitosti:
- technickou zprávu
- výpočet potřeby vody dle ČSN 736655 a výpočet potřeby požární vody dle ČSN 73 0873
- popis případných jiných zdrojů vody (např. domovní studna)
- přehlednou situaci v měřítku 1:500 (případně 1:250) včetně zákresu přilehlých objektů a inženýrských sítí v místě křížení, či v souběhu, zakreslených v katastrální mapě
- půdorys v měřítku 1:50 (případně 1:100) včetně uvedení světlosti a materiálu přípojky
- podélný profil vodovodní přípojky
- kladečské schéma vodovodní přípojky a vnitřního vodovodu
- výkres umístění vodoměrné sestavy
- stavební výkres vodoměrné šachty (v případě, že vodoměrná sestava není umístěna do nemovitosti)
3. Projekční řešení vodovodní přípojky a vnitřního vodovodu musí respektovat tyto požadavky:
a) Pro jednu nemovitost se zřizuje zpravidla pouze jedna vodovodní přípojka.
b) Ochranné pásmo vodovodní přípojky je 1 m od vnějšího líce stěny potrubí na obě strany. V tomto prostoru je možné provádět stavební práce jen se souhlasem provozovatele vodovodu.
c) Minimální odstupové vzdálenosti od ostatních sítí musí splňovat ČSN 73 6005
d) Vodovodní přípojka nesmí být propojena s potrubím jiného vodovodu (s jiným zdrojem vody). V případě, že vodovod pro veřejnou potřebu není jediným zdrojem vnitřního vodovodu, musí být přívod vody z vodovodní přípojky ukončen volným výtokem dle ČSN EN 1717.
e) Potrubí musí být uloženo do nezámrzné hloubky, dle určení projektanta přípojky, min. 120 cm.
f) Vodovodní přípojka musí být přímá bez ohybů a lomů vedena kolmo na vodovodní řad.
g) Materiál použitý na výstavbu vodovodní přípojky musí být zdravotně nezávadný dle vyhlášky č. 409/2005 Sb. o hygienických požadavcích na výrobky přicházející do přímého styku s vodou a na úpravu vody, ve znění pozdějších předpisů. Použitý materiál musí být doložen atesty v českém jazyce. Pro nově budované vodovodní přípojky je možné použit materiál polyethylen (PE). Vybrané přípustné materiály pro vnitřní vodovod uvádí Příloha A ČSN EN 806-2.
h) Potrubí z olova nebo mědi jsou pro vodovodní přípojky a vnitřní vodovod nevhodné, nesplňují výše uvedenou vyhlášku a nesmí být na přípojky používány.
i) Pro prostup zdí, podlahou, základem, stěnou šachty je nutné potrubí přípojky umístit do chráničky o min. Ø 63.
j) Vodoměrná sestava je umísťována do vodoměrné šachty, pokud není líc budovy odběratele shodný s hranicí pozemku odběratele nebo je-li délka přípojky větší než 20 m od napojení na vodovodní řad nebo je-li délka vodovodní přípojky od hranice pozemku větší než 10 m. Do objektů je možné vodoměrnou sestavu umístit za první obvodovou zeď.
k) Vodoměrnou šachtu je možné umístit těsně za hranicí pozemku (oplocení).
l) Umístění vodoměrné sestavy musí umožňovat snadný přístup pro čtení, montáž, údržbu a demontáž.
m) Související zákony, vyhlášky a normy:
- zákon č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon), ve znění pozdějších předpisů
- vyhláška č. 409/2005 Sb. o hygienických požadavcích na výrobky přicházející do přímého styku s vodou a na úpravu vody, ve znění vyhlášky č. 352/2013 Sb.
- vyhláška č. 428/2001 Sb. kterou se provádí zákon č. 274/2001 Sb., zákon o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu a o změně některých zákonů (zákon o vodovodech a kanalizacích), ve znění pozdějších předpisů ČSN 755411 Vodovodní přípojky
- ČSN 736660 Vnitřní vodovody
- ČSN EN 806-1 (736660) Vnitřní vodovod pro rozvod vody určené k lidské spotřebě – Část 1: Všeobecně
- ČSN EN 806-2 (755410) Vnitřní vodovod pro rozvod vody určené k lidské spotřebě – Část 2: Navrhování
- ČSN EN 806-3 (755410) Vnitřní vodovod pro rozvod vody určené k lidské spotřebě – Část 3: Dimenzování potrubí – Zjednodušená metoda
- ČSN 755401 Navrhování vodovodního potrubí ČSN 755402 Výstavba vodovodního potrubí
- ČSN EN 1717 (755462) Ochrana proti znečištění pitné vody ve vnitřních vodovodech a všeobecné požadavky na zařízení na ochranu proti znečištění zpětným průtokem
- ČSN 736005 Prostorové uspořádání sítí technického vybavení
- ČSN 736655 Výpočet vnitřních vodovodů ČSN 730873 Požární bezpečnost staveb – zásobování požární vodou
4. Vlastní připojení nově vybudované vodovodní přípojky na vodovodní řad či na předbudovanou část vodovodní přípojky může provést pouze provozovatel vodovodu. Připojení je možné po kolaudaci vodovodního řadu. Podmínkou připojení je uzavření smluvního vztahu s provozovatelem vodovodu, osazení vodoměru a doložení geodetického zaměření skutečného provedení vodovodní přípojky provozovateli.
Vnitřní kanalizace je potrubí určené k odvádění odpadních vod, popřípadě i srážkových vod ze stavby, k jejímu vnějšímu líci. V případech, kdy jsou odváděny odpadní vody, popřípadě i srážkové vody ze stavby i pozemku vně stavby, je koncem vnitřní kanalizace místo posledního spojení vnějších potrubí. Tato místa jsou také začátkem kanalizační přípojky. Vnitřní kanalizace není vodním dílem.
Technické požadavky:
1. Navrhování, výpočty, provádění a montáž a zkoušení vnitřního vodovodu se provádí zejména dle ČSN EN 806 část 1 až 5 Vnitřní vodovod pro rozvod vody určené k lidské spotřebě, ČSN 755409 Vnitřní vodovody, a dalších souvisejících technických norem a předpisů.
2. V případě, že bude v nemovitosti využíván k zásobování vodou mimo vodovodu pro veřejnou potřebu ještě vlastní zdroj vody, nesmí být rozvod z vlastního zdroje vody (studna, dešťovka atd.) propojen s vodovodní přípojkou a na ni napojených vnitřních rozvodů pitné vody. Vnitřní vodovod musí být prokazatelně rozdělen na dvě samostatné části. Oddělení obou zdrojů pouze uzávěrem vody je nedostatečné a nepřípustné (dle § 11 odst. 2 zákona č. 274/2001 Sb.).
3. Provozovatel má právo provést kontrolu vnitřního vodovodu a vnitřních rozvodů vody jak bezprostředně po provedení úprav či výstavby, tak po výzvě odběrateli i kdykoli později.
4. Materiál použitý na vnitřní rozvody vody musí být zdravotně nezávadný dle vyhlášky č. 409/2005 Sb. o hygienických požadavcích na výrobky přicházející do přímého styku s vodou a na úpravu vody v platném znění. Materiály, které takový atest nemají, nemohou být pro rozvod vody použity (např. olověné či osinkocementové potrubí, měď).
5. Upozorňujeme odběratele, že vlastník vodovodní přípojky je povinen zajistit, aby vodovodní přípojka byla provedena a užívána tak, aby nemohlo dojít ke znečištění vody ve vodovodu (dle § 3, odst. 4 zákona č. 274/2001 Sb.).
6. Potrubí a armatury umístěné v místech, kde by mohlo dojít k zamrznutí, musí být tepelně izolovány.
7. Hlavní uzávěr vody v objektu se umísťuje na přístupném místě a doplňuje se armaturou s vypouštěním.
8. Při používání armatur nesmí vznikat zpětné rázy a vibrace.